Mide Balonu Tedavisinin Avantajları

Mide balonu diyet, spor, akupunktur, ilaçlar ile kilo veremeyen veya sürekli verip tekrar kilo alan kişilerde alternatif bir tedavi yöntemidir. Mide balonları silikondan yapılan ve sıvı ya da hava ile şişirilebilen balonlardır. Mide balonları bir hastaya uygulandıktan sonra mide içinde delinerek içindeki sıvı ya da hava boşaltılıp dışarı alınırlar. Dışarıya alınan balon çöpe atılır. Balonlar Mideye zararlı etkileri olan maddeler değildir. Ancak uzun süre mide içinde durduğunda basınç ve temas etkisine bağlı olarak zamanla midede ülser tarzı yaralara neden olabilirler.

Peki, bu balonların avantajları nelerdir?

  1. Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilmektedir.
  2. Mide balonu uygulaması 20 dk. Gibi kısa sürede gerçekleşmektedir.
  3. Mide balonu uygulamasından sonra kişi anestezinin etkisi geçince, yani birkaç saat sonra normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.
  4. Mide balonu ile 3 ile 25 kilo arasında kilo verilebilmektedir.
  5. Mide balonu 6 ay sonra çıkarıldıktan sonra 1 ay beklenip tekrar uygulanabilmektedir. Bu şekilde balon uyguladığımız bir hastamız toplam 60 kilo verdi.
  6. Mide balonu ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz.
  7. Mide balonu uygulaması kalıcı herhangi bir yara bere, iz bırakmaz.
  8. Mide balonu kişi istediği zaman, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir.
  9. Mide balonu uygulanan kişinin sık kontrole gelmesi gerekmez, ancak diyetisyen desteği faydalı olur.
  10. Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde etkili bir kilo verme yöntemidir.

 

Çağımızın sorunu olan fazla kilolar ve obeziteden kurtulmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden en etkilisi tabi ki; obezite cerrahisi dir. Ancak aynı zamanda en riskli olanı da obezite cerrahisidir. Çünkü, obezite cerrahisi için anestezi gerekmektedir, ameliyatta kesilen organdan dolayı sızıntı olması, enfeksiyon, kanama gibi riskler mevcuttur. Oysaki; mide balonu sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemler 25 kilo vermek mümkündür. Mide balonu gerçekten kilo vermeye kararlı kişilerde yüz güldürücü sonuçlar ortaya koymaktadır.