Mide Balonu Tedavisi

Mide Balonu, obezite tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerdendir. Herhangi bir kalıcı iz bırakmaz, hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 Kg kaybı sağlayabilmektedir. Ancak balon takıldıktan 6 ay sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir.

Mide balonu; obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-30 kg kilo kaybı sağlayarak riski düşürmek amacıyla, obezite sorunu yaşayan ancak ameliyatın riskli olduğunu düşünen kişilere, 15-25 kilo fazlalığı olup bundan kurtulmak isteyen kişilere uygulanmaktadır. Ayrıca; diyet, spor, akupunktur, zayıflatma ilaçları kullanıp kilo veremeyen veya verip tekrar geri alan kişilere de mide balonu uygulanmaktadır.

  • Aktif mide ülseri olanlarda

  • Ciddi özofajit (grade 3-4) olanlarda

  • Mide fıtığı (>5 cm) olanlarda

  • Özofagus ve mide ameliyatı geçiren veya doğuştan mide barsak siteminde anatomik bozukluk olması durumlarında,

  • Gebelik durumunda,

  • Antikoagülan kullanımı, kortizon ve benzeri ilaç kullanımı durumlarında mide balonu uygulanmaz.

İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Genellikle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır.

İntra Gastrik Balon uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum genellikle ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek barsak tıkanıklığı yapma, mide ülseri yapması gibi riskleri vardır. Literatürde balon çıkarılırken yemek borusu yırtılması olan hasta olduğu bildirilmiştir.

Mide balonunun 3 çeşidi vardır;

Mide balonunun çeşitleri vardır. Bunlardan başlıcaları;

Havalı mide balonları: balon içine 500 ile 700 mililitre hava doldurularak şişirilmektedir.

Sıvılı mide balonları: balon içine 400-500 mililitre sıvı doldurulmaktadır.

Ayarlanabilir mide balonları: mide içine 400-500 mililitre sıvı doldurulmakta ancak kilo verme durumuna göre zaman zaman endoskopi yapılarak balon içindeki sıvı artırılıp azaltılabilmektedir.

Mide balonu; mide ameliyatından sonra en etkili kilo verdirme yöntemi mide balonudur. Hem uygulanması kolay, hem iş ve sosyal yaşamda zaman kaybı yaratmamaktadır. Mide balonu uygulanması 20 dk gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Balon takıldıktan bir saat sonra günlük hayata devam edilebilmektedir.