Mide Balonu Maliyeti

Mide balonu uygulamasında maliyeti belirleyen bazı faktörler vardır. Bunlar;

Mide balonları maalesef ülkemizde üretilmemektedir. Bu nedenle yurt dışından ithal olarak getirilmektedirler. Bu durum maliyeti artırmaktadır.

Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde anestezi uzmanının kontrolünde uygulanmaktadır.

Mide balonu uygulaması bir endoskopist tarafından endoskopi ünitesi olan bir merkezde yapılabilmektedir. Mide balonu uygulamadan önce anestezi uygulanacağı için, bazı kan testlerinin yapılması gerekmektedir.

Mide balonu uygulanacak kişinin uygulama öncesi ve sonrası bir klinikte kısa sürede olsa yatırılması gerekmektedir.

Mide balonu ancak bir gastroenterolog veya endoskopi sertifikası olan bir genel cerrah ya da dâhiliye uzmanı tarafından uygulanabilir.

Yukarıda sayılan tüm bu faktörler mide balonu fiyatını belirlemektedir. Bu faktörlerden en fazla maliyet oluşturan ithal bir ürün olan mide balonudur. Mide balonları başlıca; Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Arjantin ve Brezilya da üretilen ürünlerdir. Fransa’da üretilen havalı balon dışındakiler genellikle sıvılı balonlardır. Mide balonları bir kez uygulanır ve sonunda parçalanarak imha edilir. Kalın bir silikondan yapılmış ürünlerdir. Toksik etkileri yoktur.

Mide balonu fiyatı takılan bu balonların marka ve çeşidine göre değişmekle birlikte fiyatlar arasında büyük farklar yoktur.

Mide balonu uygulanacak kişilerin dikkat etmesi gereken ve çok önemli bir durum da, Balon takıldıktan sonra doktoru ile iletişim ve diyetisyen desteği olup olmamasıdır. Mide balonu uygulayan hekim bu konuda deneyimli olmalıdır. Kliniğinde diyetisyen olmalıdır. Hastanı oluşabilecek şikâyetlerine göre çözüm yollarını uygulamalıdır. Mide balonu sadece uygulama yapıp sonra balonu çıkarmaktan ibaret bir durum değildir. Balon uygulandıktan sonra hasta düzenli olarak kontrole çağrılmalı veya takip altında olmalıdır.