Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonu birkaç açıdan sınıflandırılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları

Sıvılı veya havalı olmasına göre;

 

  • Sıvılı balonda, balon mideye indirildikten sonra balonun içine dışardaki bir kateter yoluyla renkli sıvı verilmektedir. Bu renkli sıvı metilen mavisi ile renklendirilmiş serum fizyolojiktir. Sıvılı balonlar genellikle 400- 500 mililitre hacime sahiptirler. Sıvılı balon içindeki metilen mavisi, eğer balonda sızıntı olursa idrarın renginin yeşile dönmesine yol açar ve böylece hasta idrar rengine bakarak balonun sızıntı yapıp yapmadığını anlayabilir. Midenin antrum denilen alt kısmına yerleşir. Ancak kişinin ayakta durması veya yatmasına göre yerleşimi değişebilir. Kontrolde yapılan ultrasonografi ile balon görüntülenir.

 

  • Havalı balon; balonun içine yine dışardan bir kateter vasıtasıyla hava enjekte edilen balonlardır. Sıvılı balona göre daha yüksek hacimde olurlar ancak ağırlık oluşturmazlar. Bu yüzden midenin fundus kısmına yerleşirler. 500 ile 750 mililitre hacimde olabilirler. Hava kaçağı olduğunu hastanın anlaması pek mümkün değildir. Kontrole gidildiğinde çekilen direkt karın grafisi ile balonu görüntüsü alınarak son durumu belirlenir.

 

Hacim’in ayarlanabilir olup olmamasına göre;

 

  • Sabit hacimli balonlar: Bu balonlarda balon içine sıvı veya hava verilir ve çıkarılana kadar başka bir müdahale yapılmaz. Genellikle 6 ay süre ile mide içinde kalırlar. Daha uzun süreler midede ülser tarzı yaralara neden olabilir. Bu balonlar uygulanması nisbeten kolay. 15-20 dk. İçinde uygulanabilir. Anestezi altında uygulanmaları tavsiye edilmekle birlikte uyanık olarakta uygulanabilirler.

 

  • Değişen hacimli balonlar; Bu balonlar aynı zamanda sıvılı balonlardır. Balon içerisine 400-500 mililitre sıvı uygulanır. Devamında kilo verme durumuna göre balon ucunda olan ve elastik olması sebebiyle istendiğinde ucu dışarı alınıp sıvı ilave edilebilen veya sıvı boşaltılabilen balonlardır.